Zrównoważony ogród - Agrobazalt

Zrównoważony ekosystem ogrodowy — roślinność bez szkodników!

Popularniejszy staje się zrównoważony ogród, ponieważ ludzie są bardziej świadomi, jakie działania są korzystne dla przyrody i człowieka, jako części tego ekosystemu. Sadząc rośliny, odzyskując deszczówkę, czy przekształcając odpady naturalne w kompost zamiast ich wyrzucania, przyczynimy się do ochrony środowiska, a dodatkowo ograniczymy koszty utrzymania ogrodu.

Zrównoważony ogród a gleba

Zrównoważony ogród jest marzeniem wielu pasjonatów ogrodnictwa. Istotną rolę dla roślin odgrywa ziemia, którą należy chronić przed degradacją i zapewnić jej naturalną żyzność. W przypadku, gdy gleba w naszym ogrodzie nie należy do najżyźniejszych, można zastosować mączkę bazaltową, która polepszy jej stan.

Mączka bazaltowa jest produktem pochodzenia naturalnego, która wykorzystywana jest w ogrodnictwie ekologicznym. Wpływa ona na rozwój korzystnych mikroorganizmów glebowych,  jednocześnie eliminując rozwój patogenów glebowych co, pozwala na zdrowy wzrost rośliny. Zawiera ogromne ilości składników, jakich nie dostarczają tradycyjne nawozy mineralne, sztucznie wytwarzane w zakładach chemicznych.

Zdecyduj się na kompostownik

Prostym i tanim sposobem uzyskania organicznego nawozu jest kompostowanie. Dzięki temu dostarczamy roślinom łatwo przyswajalne substancje pokarmowe oraz zwiększamy zawartość próchnicy. Do kompostowania nadają się resztki warzyw, owoców, ścięta trawa, kuchenne odpadki organiczne, czy liście opadłe z drzew (pomijając liści buka, dębu i topoli). Dobrej jakości kompost otrzymuje się po upływie około 9 miesięcy, a sam proces można przyśpieszyć nawet o kilka miesięcy, stosując szczepionki i aktywatory kompostowe. 

Bezpieczne środki ochrony roślin

Warto pamiętać o stosowaniu środków ochrony roślin, które nie będą zagrażały środowisku i zdrowiu człowieka. W ciągu kilku lat na rynku pojawiły się ekstrakty roślinne przeciwdziałające chorobom grzybowym i szkodnikom. Niektóre z nich powstają na bazie wyciągu z czosnku czy grejpfruta. Z dziko rosnącej pokrzywy, skrzypu czy krwawnika przygotowywane są napary i gnojówki do podlewania roślin i oprysków.

Podstawą zrównoważonego ekosystemu ogrodowego jest stosowanie płodozmianu (niesadzenie po sobie roślin z tej samej rodziny), korzystanie z odpowiednich zabiegów agrotechnicznych oraz korzystne sąsiedztwo roślin (np. pomidorów i czosnku, cebuli i marchwi). Dzięki tym rozwiązaniom w ogrodzie zapanuje stan równowagi biologicznej. 

Zrównoważony ogród a naturalne pułapki na owady

Aksamitki oraz nagietki to rośliny pułapkowe dla nicieni, szkodników korzeni roślin. W przypadku mszyc sprawdzą się nasturcje, które przyciągają swoim zapachem. Niektóre rośliny jak komarzyca, lawenda, kocimiętka, bazylia czy pysznogłówka odstraszają owady przez zawartość olejków eterycznych. 

Szkodniki, które niszczą zrównoważone ogrody

Zmorą każdego ogrodnika są szkodniki w ogrodzie zrównoważonym. Wygryzają one dziurki w liściach, niszczą korzenie roślin i owoce. Działanie szkodników może prowadzić do zniekształcenia pędów, pojawienia się plam i zabarwień na liściach i łodygach, a nawet do wywołania poważnych chorób. 

Największe szkody wyrządzają:

  • mszyce — jest to jeden z najpopularniejszych szkodników w ogrodzie. Ich żerowanie prowadzi do usychania i skręcania liści oraz pędów, zahamowania wzrostu roślin. Mszyce bardzo szybko rozmnażają się, dlatego ważne jest, aby szybko opanować je przed rozpoczęciem rozmnażania. Żywią się wysysając bogate w składniki odżywcze płyny z roślin,
  • ziemiórki — owady, których larwy zasiedlają podłoże doniczek i żerują na drobnych korzeniach włośnikowych. Rośliny, które zostają zaatakowane przez ziemiórki, są osłabione, bardziej podatne na choroby oraz mają problemy z pobieraniem składników pokarmowych,
  • ślimaki — niszczą łodygi, pędy, liście i pąki roślin. Wygryzają w liściach otwory lub zeskrobują skórkę wraz z miękiszem. Zjadają często młode rośliny, pozostawiając jedynie fragment łodyżki,
  • ćma bukszpanowa — gąsienice o zabarwieniu jasnozielonym z czarnymi pasami i białymi kropkami. Żywią się liśćmi, ale mogą również uszkodzić korę. Doprowadzają roślinę do wysychania i zamierania. 

Deszczówka w zrównoważonym ogrodzie

Deszczówka stanowi najtańsze źródło wody, którą można wykorzystać później do nawadniania roślin. Jest to bardzo ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Jakość wody deszczowej zależy od rodzaju podłoża, z którego jest przechwytywana. Najmniej zanieczyszczone jest połacie dachowe, szczególnie pokryte dachówką. 

Zrównoważony ogród a pożyteczne owady

Podczas zwalczania szkodników roślin nieświadomie niszczymy również naszych sprzymierzeńców. Pierwszą grupą owadów pożytecznych są liczne pasożyty i drapieżniki, które traktują szkodniki roślin ogrodowych jako źródło pokarmu. Do drugiej grupy należą owady zapylające, takie jak pszczoły i trzmiele, dzięki którym możemy liczyć na obfite plony z ogrodu. Te drugie wykorzystywane są w ogrodnictwie do zapylania pomidorów i papryki pod osłoną. Większość gatunków trzmieli mieszka pod ziemią. Często zamieszkują nory opuszczone przez gryzonie i krecie korytarze. 

Przykłady pożytecznych owadów

Do pożytecznych owadów oprócz pszczół i trzmieli należą:

  • biedronka — zalicza się do owadów drapieżnych, które zjadając szkodniki, oczyszczają z nich rośliny. Żywią się mszycami, chrząszczami, młodymi larwami motyli oraz miodówkami. Jedna larwa biedronki w ciągu całego swojego rozwoju zjada około 600 mszyc. Aby zapewnić odpowiednie warunki bytowe, biedronkom w ogrodzie nie powinno się ścinać zbyt nisko trawy;
  • dziubałek gajowy — żywi się jajami owocówek, larwami miodówki jabłoniowej i pryszczarków oraz innych drobnych owadów. Jeżeli chcemy, żeby dziubałki pojawiły się w naszym ogrodzie, należy pozostawić w ogrodzie na zimę opadłe liście, gdzie będą mogły się schronić;
  • ważki — często znajdziemy je przy jeziorach, stawach, oczkach wodnych, czy nad rzekami. Żywią się innymi owadami i ich larwami (np. komary, muchy), mikroorganizmami wodnymi i larwami płazów;
  • pająki — żywią się owadami, które często są większe od nich. Zastawiają na swoją ofiarę pułapkę w postaci sieci;
  • złotooki — niewielkie owady z delikatnymi skrzydłami, które żywią się pyłkiem kwiatowym i nektarem. Dzięki dużym kleszczom chwytają i wysysają w ciągu całego swojego życia około 500 mszyc. 

Podsumowując, zrównoważony ogród cechuje odpowiedzialne i skuteczne wykorzystanie zasobów naturalnych. Jest to połączenie ekologii i wygody użytkowania. Nie ma konieczności kupowania sztucznych nawozów, ponieważ można przekształcić odpady naturalne w kompost, dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze i nie będziemy szkodzić glebie. Można skorzystać również z mączki bazaltowej, która jest produktem pochodzenia naturalnego. 

Jeżeli zależy Ci, aby i Twój ogród stał się zrównoważony, skorzystaj z kilku wyżej wymienionych wskazówek i zabieraj się do pracy!

error: