Zakładanie ozdobnego trawnika jesienią - Agrobazalt

Zakładanie ozdobnego trawnika jesienią

Trawa pampasowa to niezwykle łatwa w uprawie i efektowna bylina, która znakomicie prezentuje się jako element kompozycji roślinnej w ogrodach lub jako roślina soliterowa. Istnieje wiele odmian barwnych, różniących się między sobą wysokością czy wymaganiami glebowymi.

Trawa pampasowa to kępiasta bylina pochodząca z terenów południowej Ameryki, gdzie porasta stepy zwane pampą. Rosną dziko także na terenach podmokłych, dlatego można je spotkać nad brzegiem morza lub oceanu. Należą do gatunków dwupiennych. Oznacza to, że posiadają zarówno kwiatostany męskie, jak i żeńskie rozmieszczone na różnych kłosach. Ze względu na ogromne walory dekoracyjne trawy pampasowe uprawiane są w ogrodach lub sadzone w wielkich donicach zdobiących ganki i balkony. Wysuszone pióropusze barwnych traw często trafiają do wazonów na stołach.

Popularne gatunki bylin krzewiastych

Wysokie, sięgające dwóch metrów gatunki traw pampasowych znakomicie nadadzą się jako rośliny soliterowe. Solitery to pokaźnych rozmiarów drzewa, byliny lub krzewy, które stanowią samodzielną ozdobę ogrodu. Zazwyczaj eksponowane są od frontu lub sadzone w celu osłonięcia miejsca wypoczynku przed słońcem lub wiatrem. Dekoracyjny charakter traw pampasowych czyni z nich idealny soliter, zapewniający prywatność i urozmaicający wizualnie przestrzeń ogrodu. Z większych gatunków bylin tworzone są również żywopłoty lub elementy piętrowych kompozycji kwiatowych. Wykorzystuje się do tego np. Cortaderia selloana, sięgającą blisko dwóch metrów wysokości, o okazałych liściach i pióropuszach w kolorach srebra, bieli, beżu lub delikatnego różu.

Mniejsze odmiany traw pampasowych z powodzeniem można sadzić w przydomowych rabatach kwiatowych. Do wyboru jest wiele odmian, różniących się między sobą kolorem, wielkością kwiatów i liści. Ogrodnicy często wybierają np. niskopienne Evita lub Pumila, charakteryzujące się delikatnym pióropuszem lub rzadziej spotykaną trawę pampasową Mini Pampas.

Trawa pampasowa – wymagania glebowe

Trawy pampasowe do prawidłowego wzrostu wymagają regularnego podlewania oraz odchwaszczania, poza tym opieka nad nimi nie nastręcza większych trudności. Mimo iż w naturalnym stanie rosną na terenach piaszczystych stepów, to znakomicie nadają się do uprawiania w polskim klimacie. Trawy ozdobne do prawidłowego rozwoju potrzebują żyznej gleby o lekko kwaśnym pH. Odpowiednia dla nich ziemia powinna być sucha, bogata w próchnicę, wapń i składniki odżywcze. Wszelkie niedobory można uzupełniać za pomocą mineralnych polepszaczy wulkanicznego pochodzenia.

Wpływają one na właściwości fizykochemiczne gruntu, wspomagają procesy aktywacji i wzrostu roślin ogrodowych, zwłaszcza na wiosnę, gdy byliny wracają do życia po zimie. Ciesząca się ogromną popularnością wśród pasjonatów ogrodnictwa mączka bazaltowa wzmacnia trawy pampasowe od samych korzeni aż po pięknie wybarwione pióropusze. Jest to możliwe, ponieważ zawarta w niej krzemionka daje roślinie siłę do prężnego rozwoju i uodparnia ją na działanie patogenów i szkodników. Idealna dla traw pampasowych gleba powinna być też wysoce przepuszczalna i żyzna. Dlatego dwa razy do roku warto pamiętać o przekopaniu ziemi dookoła byliny, wzbogaceniu o odżywczy kompost lub obornik i ułożeniu warstwy drenażowej, np. z keramzytu.

Trawa pampasowa zazwyczaj bez problemu znosi krótkotrwała suszę. W warunkach naszego klimatu nie należy jednak pozwalać na długotrwały brak wody, zwłaszcza latem. Bylinę tego rodzaju powinniśmy regularnie przycinać (luty-kwiecień) i podlewać. Gatunek ten, mimo swojej odporności, lubi lekko wilgotną glebę. Należy o tym pamiętać zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu, przypadającego na czerwiec i lipiec. W celu utrzymania odpowiedniego nawodnienia można pokusić się o ściółkowanie gleby za pomocą np. kory sosnowej. Poza tym trawa pampasowa nie jest wysoce wymagająca rośliną. Dwa razy do roku (maj i lipiec) warto zastosować nawóz organiczny, a co kilka lat wskazane jest zastosowanie wzbogacenia organicznego (kompostu lub obornika).

Zabezpieczenie traw pampasowych na zimę

Niektóre trawy ozdobne pochodzące z suchego stepowego klimatu nie są odporne na znaczne spadki temperatur i rozpoczynające się jesienią opady atmosferyczne. Dlatego też wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed deszczem i mrozami.

Większość gatunków traw pampasowych wystarczy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą kopczykami złożonymi z mieszanki liści, trocin i torfu. Warto dodatkowo na czas mrozów związać je sznurkiem w rozłożyste pióropusze traw (tzw. chochoły) i przykryć je folią ochronną lub agrowłókniną.

Gatunki bylin, które są wrażliwsze na spadki temperatur, warto odpowiednio wcześniej zasadzić w donicach. Wtedy możemy je przezimować w jasnych i chłodnych pomieszczeniach.