Zabezpieczanie drzew owocowych przed mrozem - Agrobazalt

Zabezpieczanie drzew owocowych przed mrozem

Zbliżające się zimowe mrozy są dużym wyzwaniem dla drzewek owocowych, w szczególności tych młodych. Dlatego warto już wcześniej przygotować się do ich nadejścia i zaplanować właściwą ochronę dla roślin w sadach, ogrodach i działkach. Odpowiednio dobrane zabiegi pozwolą skutecznie zabezpieczać drzewka, dzięki czemu unikną one przemarznięcia.

Kiedy zacząć zabezpieczać drzewka?

Przede wszystkim procesu zabezpieczenia drzewek owocowych nie należy rozpoczynać za wcześnie. Roślinom powinno się zapewnić czas, gdy mogą one spokojnie przejść w stan spoczynku, a następnie powoli zacząć się hartować w coraz niższych temperaturach. Zbyt szybkie okrycie drzewek może sprawić, że staną się one jeszcze wrażliwsze na mrozy. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednią porę kiedy zabezpieczać drzewka.

Aby wybrać najlepszą porę na zabezpieczanie drzewek najlepiej jest śledzić prognozy pogody. Dobrym momentem będzie czas, w którym temperatura spadnie do 0 stopni i zapowiadane będzie długotrwałe ochłodzenie. Okres ten zazwyczaj przypada na przełom listopada i grudnia, jednak w ostatnich latach zimy zaczynają być coraz cieplejsze, dlatego kluczem do wybrania odpowiedniego terminu jest regularne sprawdzanie prognoz.

Ochrona pni drzewek

W przypadku młodych drzewek, najważniejszym miejscem, które powinniśmy zabezpieczyć, jest punkt szczepienia (tzw. okulizacji). Dobrą metodą jego ochrony jest usypanie kopczyka wokół pnia. Najlepiej sprawdzi się do tego zwykła ziemia – zabezpieczenie dolnej części pnia słomą lub trocinami może sprawić, że zagnieżdżą się w nich gryzonie, które zaczną podgryzać rośliny. Z tego samego powodu na wszelki wypadek można umieścić w kopczyku trutkę na myszy. Ziemię wokół pnia warto również odżywić w składniki mineralne, tak aby mogła ona nimi wspomóc drzewko. Świetnie sprawdzi się w tej roli mączka bazaltowa.

Słoma dużo lepiej sprawdzi się jako osłona wyższej partii pnia. Owijając nią drzewko uchronimy je przed przemarznięciem, pękaniem pnia, ranami zgorzelinowymi i rozwojem chorób. Pień drzewka można również owinąć agrowłókniną, matami trzcinowymi, wikliną lub kartonem falistym (choć w przypadku tego ostatniego trzeba uważać na deszcze). Ważne, aby materiał wokół pnia przepuszczał powietrze, tak aby nie zatrzymywał wilgoci, sprzyjającej rozwojowi grzybów.

Podczas mrozów drzewkom grożą nie tylko niskie temperatury, ale także zwierzęta szukające pożywienia. Na ich wizytę narażone są nieogrodzone sady i działki, w szczególności te znajdujące się w pobliżu lasów. Aby zabezpieczyć drzewka przed podgryzaniem przez zające, sarny czy jelenie można je otoczyć plastikowymi lub metalowymi siatkami.

Tradycyjne zabezpieczanie – bielenie pni

Jednym z bardziej skutecznych sposobów na to, jak zabezpieczyć drzewka, jest ich tradycyjne bielenie. Białe wapno, które pokrywa pnie, odbija promienie słoneczne, dzięki czemu kora dużo wolniej się nagrzewa i staje się bardziej odporna na wahania temperatury. Dodatkowo, dzięki odbijaniu promieni słonecznych, biała warstwa zatrzymuje przedwczesne pobudzenie wewnętrznych soków drzewka.

Do bielenia drzewek wykorzystuje się tzw. mleko wapienne. Aby samodzielnie je przygotować należy rozpuścić w wodzie wapno palone w proporcji 2 kg wapna na 10 l wody. Do tak przygotowanego roztworu warto również dodać krochmal, tak aby wapno wolniej się spłukiwało. Mleko wapienne nakładamy pędzlem, równomiernie rozprowadzając je po pniu i nasadach konarów drzewka. Zabieg ten należy powtarzać w zależności od potrzeby (np. spłukania wapna przez intensywny deszcz).

Korona – jak skutecznie zabezpieczać drzewka?

Starszym i bardziej mrozoodpornym drzewkom do przetrwania zimy w większości przypadków wystarczy właściwe osłonięcie i zabezpieczenie pnia. Jednak w przypadku młodych oraz bardziej wrażliwych na temperatury drzewek trzeba również rozważyć zabezpieczenie ich koron przed mrozem. Szczególnie narażone na działanie niskich temperatur są morele, brzoskwinie, wiśnie i czereśnie.

Najlepszym sposobem na to, by zabezpieczyć koronę drzewka, jest owinięcie jej zimową agrowłókniną. Tak samo jednak jak w przypadku pnia, gałęzie drzewka powinny być dość luźno otoczone materiałem. Wygodnym rozwiązaniem będzie również skorzystanie z gotowych już kapturów ochronnych. Nie tylko zabezpieczy on drzewko przed mrozami, ale także silnymi wiatrami, a nawet podgryzaniem przez dzikie zwierzęta.

Wszystkie wymienione powyżej zabiegi pozwolą odpowiednio zabezpieczyć drzewka przed niskimi temperaturami, a co za tym idzie również przemarznięciami i chorobami. Dzięki temu szybko odżyją wiosną i nadal będą się zdrowo rozwijać.