Mączka bazaltowa - fakty i mity - Agrobazalt

Fakty i mity o mączce bazaltowej

Mączka bazaltowa jest produktem naturalnym, powstałym poprzez zmielenie skały bazaltowej. Tradycyjnie jest stosowana jako polepszacz gleby pod różne rodzaje upraw, zarówno pod rośliny ozdobne, owocowe, jak i warzywne. Choć wykorzystywana jest w ogrodnictwie już od ponad 100 lat, narosło wokół niej wiele mitów. W artykule skupimy się na faktach, które jednoznacznie obalą wiele krążących mitów. Odpowiemy na pytania: z czego składa się mączka bazaltowa, jakie ma zastosowanie oraz czy jest bezpieczna dla dzieci i zwierząt.

Czy mączka bazaltowa jest bezpieczna dla dzieci i zwierząt domowych?

Tak, mączka bazaltowa jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt oraz nieszkodliwa dla środowiska. Wszystkie jej składniki zostają w glebie i nie spływają do wód gruntowych. Nawożenie mączką bazaltową jest świetnym wyborem dla osób, które dbają o ekologiczny charakter swoich upraw. Można jej używać zarówno w gospodarstwach jak i w ogrodnictwie o charakterze hobbistycznym. Proporcja i liczba zawartych w mączce bazaltowej składników jest bardzo zbliżona do tych, które naturalnie występują w żyznych glebach. Jej składniki są stopniowo rozpuszczane i rozprowadzane w glebie, a następnie pobierane przez rośliny. Bez wątpienia jest to nawóz bezpieczny.

Czy nasz produkt zawiera mikroelementy i składniki pochodzenia wulkanicznego?

Tak, mączka bazaltowa pylista to produkt pochodzenia wulkanicznego, w którego skład wchodzą liczne związki chemiczne wpływające na polepszenie właściwości fizykochemicznych gleby. Najważniejszym składnikiem mączki bazaltowej jest tlenek krzemu (SiO₂), który pozytywnie wpływa na rośliny, wzmacniając je i uodparniając na patogeny. Kolejnymi ważnymi składnikami są: tlenek magnezu (MgO), tlenek wapnia (CaO) oraz tlenek potasu (K₂O). Wszystkie te tlenki wpływają na zasadowy odczyn pH mączki bazaltowej. Należy również zwrócić uwagę na bogactwo mikroelementów. Znajdziemy tu: mangan (Mn), cynk (Zn), miedź (Cu), molibden (Mo), bor (B) i żelazo (Fe). Rzadko który polepszacz gleby ma tak bogaty skład mikroelementów. Jest to niezwykle pomocne w remineralizacji gleb mocno wyeksploatowanych i nieurodzajnych.

Czy mączka wspomaga odkwaszanie gleby?

Tak, mączka bazaltowa ma odczyn lekko zasadowy (pH 9,4), więc działa na glebę odkwaszająco. Pierwiastki w niej zawarte podnoszą poziom pH gleby. Doskonale sprawdzi się w wzmacnianiu trawników porośniętych mchem i skrzypem polnym. Ich najczęstszą przyczyną występowania jest właśnie zakwaszenie gleby. Biorąc pod uwagę działanie odkwaszające mączki, należy unikać jej stosowania w uprawie roślin kwasolubnych. Takich roślinami są: borówka amerykańska, rododendrony, wrzosy czy magnolie.

Czy mączka bazaltowa zapewnia optymalne nawodnienie ogrodu?

Tak, produkt ten, ze względu na bogaty skład związków chemicznych pochodzenia wulkanicznego, wpływa na strukturę gleby poprzez polepszenie jej warunków wodno-tlenowych. Mączka magazynuje wodę, dzięki czemu rośliny mają do niej lepszy dostęp w krytycznych momentach, np. podczas suszy. Bogata w tlenek krzemu mączką bazaltowa będzie zmniejszać stres oksydacyjny roślin związany ze stresem suszy.

Poprzez swoją formę, długotrwałe działanie oraz odpowiednią regulację gospodarki wodnej, mączka bazaltowa polepszy jakość i kondycję każdego trawnika. Zawarte w niej cenne składniki pochodzenia wulkanicznego wspomagają procesy tworzenia warstwy próchniczej, a zbilansowane wydzielanie pierwiastków zapewnia roślinie optymalny wzrost od samego korzenia.

Czy mączka bazaltowa pomaga w zwalczaniu szkodników roślin?

Tak, oprószanie mączką części roślin zaatakowanych przez szkodniki takie jak: mszyce, stonka ziemniaczana, pchełka ziemna, śmietka kapuściana, może przyczynić się do teraźniejszego ustąpienia inwazji niechcianych lokatorów.
W przypadku mszyc, zasada działania opiera się na zatkaniu drobinkami pyłu aparatu oddechowego, a w przypadku ślimaków, zwłaszcza tych bez skorupy (pomrowy), na oblepieniu pyłem ciała ślimaka, co skutecznie utrudnia im poruszanie.

Podsumowując, mączka bazaltowa jest uniwersalnym, naturalnym środkiem poprawiającym właściwości gleby oraz wspomagającym rozwój roślin. Nadaje się do zasilania zarówno roślin w uprawach otwartych, jak i szklarniowych czy doniczkowych. Jest doskonała dla warzyw, owoców, roślin ozdobnych, drzew i krzewów. Możemy używać jej zarówno do gleb zwięzłych i luźnych.
Stosując ją możemy mieć pewność, że nasze rośliny będą odpowiednio odżywione, a gleba wzbogaci się o naturalne składniki mineralne.

Sprawdź, gdzie kupić naszą mączkę bazaltową. 

mączka bazaltowa - fakty i mity
error: