Jak prawidłowo zadbać o sad przed zimą? - Agrobazalt
Jak prawidło zadbać o sad przed zimą?

Jak prawidło zadbać o sad przed zimą?

Jesień w sadzie to czas intensywnej pracy. Oprócz ostatnich zbiorów, w tym okresie ważne jest także odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie drzew owocowych przed zbliżającymi się mrozami. Zastosowanie właściwych zabiegów pozwoli ochronić rośliny, tak aby na wiosnę odżyły zdrowe i silne.

Przygotowanie sadu

Chcąc zabezpieczyć drzewka przed zimą, powinniśmy najpierw zebrać wszystkie owoce, które na nich pozostały. Szczególną uwagę należy zwrócić na te zaschnięte, tzw. mumie. Nie powinno się zostawiać ich na drzewach, ponieważ mogą wtedy prowadzić do rozwoju szkodliwych chorób grzybowych.

Ważnym etapem odpowiedniego przygotowania sadu do zimy jest zadbanie o dobre nawiezienie roślin. Jesień to ostatnia moment w roku, w którym można to zrobić. Nawożąc drzewka oraz krzewy owocowe musimy pamiętać o doborze odpowiedniego preparatu. Przed zimą powinniśmy zrezygnować z nawozów bogatych w azot, które wzmagają wzrost roślin. O wiele lepszym wyborem będą nawozy naturalne, takie jak mączki bazaltowe lub kompost.

Jesień – dobra pora na nowe nasadzenia

Jeśli planujemy powiększyć nasz sad i zasadzić w nim nowe drzewka, jesień będzie dobrym czasem, aby to zrobić. Jesień to idealna pora na zasadzenie mniej wrażliwych drzewek, takich jak jabłonie, grusze i śliwy, a także krzewów porzeczek, agrestu i malin. Wiele szkółek oferuje sadzonki z odpowiednimi podkładami, które można sadzić właśnie o tej porze roku. Dzięki temu nowe nasadzenia zdążą się odpowiednio ukorzenić i będzie można zabezpieczyć je przed zimą razem ze starszymi drzewami w sadzie.

Sadząc nową roślinę należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu miejsca, w którym chcemy to zrobić. Wykopując dołek pod drzewko lub krzew zadbajmy o to, aby był on na tyle duży, żeby pomieścił wszystkie korzenie. Na jego dnie warto usypać mały kopczyk z wierzchniej warstwy ziemi oraz dodać niewielką ilość naturalnego nawozu – dobrym wyborem będzie mączka bazaltowa, która zarówno odżywi, jak i pomoże we właściwym rozprowadzaniu wody w gruncie. W tak przygotowany dołek wsadzamy roślinę, której korzenie stopniowo zasypujemy. Zasadzone w ten sposób drzewko zdąży się dobrze ukorzenić jeszcze przed nadejściem zimowych mrozów.

Najlepszy czas na to, by zabezpieczyć drzewka

Po przeprowadzeniu wszystkich prac i nasadzeń, możemy zacząć przygotowania do zabezpieczania drzew owocowych. Co ważne, nie należy robić tego za szybko. Pod koniec jesieni drzewka zaczynają wchodzić w stan spoczynku, a niska temperatura pozwala im zahartować się na zimę. Zbyt wczesne osłonienie roślin może poskutkować ich niską odpornością na mrozy, a także sprzyjać rozwojowi wielu chorób.

Najlepszym momentem na rozpoczęcie zabiegów zabezpieczających drzewa będzie okres, w którym zapowiadane są ochłodzenia, a temperatura zaczyna sięgać 0 stopni. Zazwyczaj czas ten przypada na przełom listopada i grudnia. Nie jest to jednak regułą – niektóre zimy są cieplejsze i zaczynają się później, dlatego warto śledzić prognozy i dostosować do nich moment rozpoczęcia prac ochraniających drzewka.

Jak właściwie zabezpieczyć drzewka

Zaczynając proces zabezpieczania drzewek przed zimą, powinniśmy się skupić na najwrażliwszych częściach roślin. W przypadku młodych drzewek najbardziej narażone na działanie mrozów jest miejsce szczepienia. Aby dobrze je zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą wystarczy obsypać pień kopczykiem ziemi o wysokości ok. 30 cm. Podobny zabieg można przeprowadzić przy użyciu trocin lub słomy.

Pamiętajmy również o zabezpieczeniu reszty pnia, szczególnie jeśli mamy w naszym sadzie brzoskwinie, morele, czereśnie czy wiśnie, które są wrażliwe na mrozy. Chcąc odpowiednio zabezpieczyć drzewka, powinniśmy okryć och pnie. W tym celu dobrze sprawdzą się biała agrowłóknina, słoma lub papier falisty.

Warto również rozważyć bielenie wapnem. Nie bez przyczyny jest to jedna z najpowszechniejszych metod ochrony drzewek przed zimowymi mrozami. Dzięki malowaniu kory pnie o wiele mniej nagrzewają się w ciągu dnia, ponieważ biały kolor wapna odbija promienie słoneczne. Pozwala to uniknąć przemarznięć konarów, pęknięć pnia czy ran zgorzelinowych, które często pojawiają się podczas słonecznych dni i mroźnych nocy.

Dzięki zastosowaniu tych zabiegów będziemy mieli pewność, że udało się odpowiednio zabezpieczyć drzewka w naszym sadzie, a po zakończonej zimie będą dalej intensywnie się rozwijać.