Ozdobne oczko wodne w ogrodzie - Agrobazalt

Ozdobne oczko wodne w ogrodzie

Czy nie ma czegoś bardziej relaksującego niż świeża bryza, szeleszczące liście i kojący szum wody? Oczko wodne jest marzeniem niejednego posiadacza ogrodu. Jest fantastycznym elementem dekoracyjnym, a oprócz tego przyciąga barwne owady i ptaki. Dla wielu osób stanowi ucieczkę od codziennego zgiełku, miejsce, w którym można cieszyć się spokojem i harmonią natury.

Decydując się na ozdobne oczko wodne, należy pamiętać o nadaniu mu charakteru i wyjątkowego stylu. Rybki, wodna roślinność i kamienie dekoracyjne wzbogacą przydomowy zbiornik wodny i sprawią, że stanie się on jeszcze bardziej atrakcyjny.

Kamienie ozdobne Tutte Le Strade

Kamienie dekoracyjne Tutte Le Strade cechuje niezwykła jakość i piękno. Dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i bogatej gamie kolorystycznej, pozwalające na stworzenie niepowtarzalnych kompozycji. Oprócz roli ozdobnej otoczaki sprawdzą się jako podpory dla roślin w oczku wodnym. Kamienie firmy BAZALT to gwarancja trwałości i wytrzymałości, co jest niezmiernie ważne, ponieważ są one narażone na działanie warunków atmosferycznych.

Jak zastosować kamienie dekoracyjne Tutte Le Strade w oczku wodnym?

Projektując oczko wodne, warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie kamieni, aby uzyskać naturalny i spójny wygląd. Kamienie Tutte Le Strade można układać na różne sposoby, tworząc fascynujące układy i wzory.

Podwodne akcenty: kamienie można umieścić pod powierzchnią wody, tworząc ciekawe kompozycje i ukryte zakamarki dla ryb i roślin wodnych.

Brzegi oczka: wyłożenie oczka wodnego folią PCV czy wykładziną kauczukową wygląda mało zachęcająco, dlatego kamienie świetnie sprawdzą się na brzegach, nadając naturalny i rustykalny wygląd. Dla uzyskania lepszego efektu można wysypać na folii drobne kamyczki, a między nimi posadzić iglaki.

Oczko wodne — od czego zacząć?

Krok 1: Wybór odpowiedniego miejsca na zbiornik wodny

Przystępując do tworzenia oczka wodnego, należy wybrać miejsce w ogrodzie, które jest dobrze naświetlone przez słońce, ale równocześnie nie jest wystawione na zbyt silne działanie wiatru. Konieczny jest również cień, aby uniknąć przegrzania się wody, a tym samym ryzyka pojawienia się glonów.

Krok 2: Budowa oczka

Ważne jest odpowiednie wypoziomowanie i wyprofilowanie terenu oraz zastosowanie odpowiedniej membrany do uszczelnienia. Oczko wodne powinno mieć minimum 10m² i 1 m głębokości, jeżeli mają znaleźć się w nim rybki. Mniejsza wielkość zbiornika wiąże się z gwałtownym rozwojem glonów. Dzieje się tak dlatego, że małe oczka szybciej się nagrzewają i jest w nich niewielka zawartość tlenu.

Nieodłącznym elementem budowy oczka jest aranżacja przestrzeni wokół niego. Wyłożenie brzegów ozdobnymi kamieniami różnej wielkości zakryje materiały użyte do wykonania stawu. Folia pozostawiona na powierzchni bez okrycia szybko zniszczy się pod wpływem promieni słonecznych, dlatego warto wykorzystać kamienie Tutte Le Strade, które idealnie sprawdzą się na brzegach oczka wodnego.

Krok 3: Rośliny i ryby w oczku wodnym

Ostatnim krokiem jest dodanie roślin wodnych, jak np. lilie wodne, irysy lub trzciny, które nadadzą naturalnego charakteru i dodatkowo oczyszczą wodę. Rośliny wodne można sadzić bezpośrednio w gruncie, jeżeli dno stawu jest naturalne. W przypadku uszczelnienia za pomocą tworzywa sztucznego na dnie ustawia się lub mocuje przy brzegu ażurowe kosze wyłożone wyściółką.

W przypadku ryb ważne jest, aby nie było ich zbyt dużo w stosunku do objętości zbiornika wodnego, gdyż może im to zaszkodzić. Przyjmuje się, że w oczku wodnym powinna być 1 niewielka ryba na 100 litrów wody, natomiast jeśli gatunek jest duży to 1 ryba na 1000 litrów.

Podsumowując, ozdobne oczko wodne jest inwestycją, która doda nie tylko uroku ogrodowi, ale także wpłynie pozytywnie na samopoczucie. Dźwięki szemrzącej wody, kaskada oraz harmonijne połączenie kamieni i roślin sprawią, że ogród stanie się prawdziwą oazą spokoju. Kamienie Tutte Le Strade dodadzą oczku wodnemu wyjątkowego charakteru, który przyciągnie uwagę gości i pozwoli cieszyć się pięknem natury na co dzień.

error: